A kérdésre egyszerű, de összetett a válasz, a hőszivattyúk olyan klímaberendezések, amelyek a megszokott klíma készülékekkel ellentétben nem a levegőnek, hanem a víznek, vagy hűtőfolyadéknak adják át a hőt. A folyadék, ezt a hőt szállítja a rendszerben ingatlanunk fűtésére, és természetesen megfordítva, ingatlanunk hűtésre is. Igen, hűtésre is! Ez egy páratlan gépészeti megoldás, amint olvashatta. Egy azon költségen lehetőségünk van nem csak fűteni, de hűteni is. Továbbá, a készülékek lehetőséget nyújtanak használati meleg víz készítésre is, így a régi bojlerek is kiválthatók. Természetesen, ezt mind energiatakarékosan, és környezetbarát módon. Ugye, nem is kérdés, hogy ez a jövő.
Amennyiben követjük a nemzetközi politikát, abszolút egyértelmű, hogy az Unión belül a napelem és hőszivattyúké a jövő. A teljes függetlenítés a célja minden államnak, ami kitűnő irány, mivel a hőszivattyús fűtés a legalacsonyabb üzemeltetési költségekkel használható fűtési rendszer. A magyarországi hőmérsékletekhez ideális választás bármilyen gyártmányú hőszivattyús egység, mivel az éves átlaghőmérséklet fok felett van. A hőszivattyúk hatékonysága – 7 fok alatt csökken, ami megfelelő az itthoni felhasználásnak. Mondhatjuk, hogy szerencsésebbek vagyunk mint egy svéd felhasználó, mivel az ottani hőmérsékleten nem tud A+++ hatékonysággal működni egy levegő- víz hőszivattyú.
A levegő- víz hőszivattyúk előnyei:
- Fűtheti az ingatlant,
- Használati meleg vizet készíthet,
- Meglévő fűtési rendszerünkkel is kompatibilis,
- Napelemmel is párosítható,
- Hűtheti ingatlanát,
- Magas hatékonyság,
- Alacsony üzemeltetési költségek,
- Akár medence fűtésre is alkalmas.
Mondanunk sem kell, hogy nem minden hőszivattyú kínálja ugyanazt a tudást. Lehet csak fűtésre tervezett hőszivattyút telepíteni, de van lehetőség minden igényt kielégítő készüléket telepíteni, amely megfelelő hűtésre, fűtésre, használati meleg víz készítésre. A felhasználó igényeitől függ a választott hőszivattyú típusa, de minden bizonnyal a legsokoldalúbb megoldás ingatlanunkba. Megfelelő megoldás régi padlófűtési rendszerünk kiváltására is, de akár régi radiátoros fűtéshez is megfelelő választás. Amennyiben teljesen új rendszerben gondolkodik, akkor is megfelelő választás a hőszivattyú. Használati meleg víz, radiátoros fűtés, és padlófűtés is megvalósítható bármilyen típusú ingatlanban. A lehetőségek korlátlanok, és tartósak természetesen. A jelenleg forgalomban lévő hőszivattyúk megfelelnek a H tarifa elvárásainak is, így a fűtési időszakban féláron vásárolhatjuk meg a szolgáltatótól az áramot. Így nem szükséges minden ingatlanban a hőszivattyús fűtés mellé a napelem telepítés magas költségei kifizetnünk.
Alapvetően teljesítményben, kialakításban, és tudásban, különböznek a hőszivattyúk, ezzel minden igényt képesek teljesíteni, amit a felhasználó kíván. Leggyakrabban, ha egy épület fűtésére vásárolunk hőszivattyút, az a használati meleg vizet is elkészíti, bár egyes modelleknél ehhez további modult kell vásárolni, ilyenek a monoblokk, és osztott rendszerű hőszivattyúk. Ebben az esetben HMV, azaz használati meleg víz tárolót kell telepíteni a rendszerhez. Itt el is érkeztünk a levegő- víz hőszivattyú kategóriákhoz:
- Monoblokk hőszivattyúk,
- Split, vagy osztott rendszerű hőszivattyúk,
- All in One, vagy beépített HMV tárolós hőszivattyúk.
Természetesen egyre gyakrabban használunk hőszivattyúkat az épületek hűtésére is. Valójában, a megfelelően konfigurált telepítéssel a hőszivattyú ugyanolyan hatékonyan tud működni, mint a hagyományos légkondicionálók. A legfontosabb, hogy a készülékekkel biztosítható a teljes ingatlan hűtése, akár különböző beltéri egységekkel is, erről később még ejtünk pár szót.
MILYEN TELJESÍTMÉNYŰ A HELYESEN MEGVÁLASZTOTT HŐSZIVATTYÚ?
Az ideális hőszivattyú teljesítmény, a ház által veszített hőmennyiség kW-ban megadott értéke, egy kis tartalékkal. Amennyiben az ingatlan 8 kW hővesztességgel rendelkezik, javasolt 10 kW-os hőszivattyút választani, hogy legyen tartalék a készülékben. Akkor, ha szeretnénk HMV tárolót is telepíttetni, javasolt plusz 1-2 kW-al magasabb teljesítményű hőszivattyút választani.
Mindenekelőtt el kell döntenünk, hogy:
- a hőszivattyú legyen e az egyetlen fűtőberendezés a házban,
- esetleg bővítjük meglévő kazán vagy gázcirkó rendszerünk, és bivalens rendszert építünk, így egy megadott hőmérséklet alatt fűtőrendszert váltunk, hőszivattyú- kazán, cirkó,
- Természetesen vannak még vegyes változatok is, az igényekhez mérten.
Ami fontos lehet, amennyiben a házat csak hőszivattyúval kívánják fűteni, a szakembernek úgy kell megválasztania a teljesítményt, hogy az épület hőveszteségeit a hőszivattyú a legkedvezőtlenebb üzemi körülmények között is teljes mértékben fedezze. Vagyis figyelembe véve a vízhőmérséklet esetleges emelésének szükségességét a központi fűtési körben és a teljesítmény csökkenését, valamint a külső hőmérséklet csökkentését levegő- víz hőszivattyúk esetén. Ezért a szivattyú kiválasztását szakemberrel közösen kell elvégezni.
MILYEN SZAKEMBEREKRE VAN SZÜKSÉG A HŐSZIVATTYÚ TELEPÍTÉSHEZ?
- Víz- fűtés szerelő, a vizes rendszerek kialakításához,
- Gépész,
- Klíma, hőszivattyú telepítő.
Természetesen a szakmákban vannak átfedések, így az esetek nagy részében egy szakember is elegendő a klímatelepítőn kívül. Új építésű ingatlanoknál ez adott, mivel a teljes ingatlan gépészeti telepítését Ő végzi, ellenőrzi, a kivitelezési folyamatok során. Amennyiben hőszivattyú telepítését tervezni, kérem keressen minket bizalommal!