A klíma és légkondicionáló berendezések valamint hűtéstechnikai berendezések karbantartásánál három fő szempontot kell figyelembe venni.
- Egészségünk védelme
- Energia felhasználás csökkentése
- A berendezések élettartamának növelése
Milyen sűrűn kell egy klímát karbantartani?
A klímagyártók előírják az évenkénti minimum 1x, de egyes típusú készülékek fűtési üzemben is használt, vagy kiterjesztett garancia esetén a minimum évi 2x karbantartást is. Vannak olyan szennyezett, poros helyek vagy ahol a készülékeket folyamatosan használják, akár évente 4-5x is ki kell tisztítani a klímaberendezést.
Klímaberendezések karbantartása főként forgalmas főutak mellett vagy nyárfavirágzásnak kitett területeken fokozottan fontos, mert ezeken a területeken akár 1-2 havonta is ki kell tisztítani a készüléket.
Egy átlagos klímaberendezésnél az alábbi karbantartási munkákat kell elvégezni:
- a klímaberendezés beltéri egységének burkolatának tisztítása
- beltéri egység szűrőinek vegyszeres tisztítása, fertőtlenítése
- beltéri egység hőátadó felületének, cseppvíz tálcájának és csövének valamint a ventilátor egységnek vegyszeres tisztítása
- kültéri egység kondenzátorának sűrített levegővel, vagy erősen szennyezett felületnél nagynyomású mosóval történő tisztítása
- befújt levegő mérése
- áramfelvételek ellenőrzése
- hűtőközeg nyomásellenőrzés (ha szükséges)
- a klímaberendezés csatlakozóinál hűtőközeg szivárgás ellenőrzés, ha szükséges a csatlakozások felülvizsgálata, után húzása
- a klímaberendezés elektromos rendszerének felülvizsgálata
- a klímaberendezés mechanikai egységeinek felülvizsgálata
- a klímaberendezés megfelelő rögzítésének a vizsgálata
Klíma tisztítás az egészségünk védelme érdekében
Valószínűleg Ön is halott már arról a tényről, hogy egy rosszul karbantartott elhanyagolt klímaberendezés bizonyos gombáknak, baktériumoknak táptalajául szolgálhat. Ezek közül a legveszélyesebb a legionárius tüdőgyulladás, de ennek kialakulása lakossági klímaberendezések esetén elenyésző.
Lényegesen nagyobb veszélyforrást jelent a klíma beltéri egységekben elszaporodható penészgombák jelenléte, amelyek spóráira sokan allergiásak. Ezen kívül számos légúti megbetegedéseket okozhatnak a nem karbantartott klímaberendezések. Számos klímaberendezéseket gyártó cég kifejlesztett már különböző szűrőrendszereket és speciális bevonatokat valamint öntisztító funkciókat, ami csökkenti a klímaberendezések elfertőződésének esélyét, de ezeket is rendszeresen karbantartani kell.
A klímaberendezések beltéri egysége hatalmas mennyiségű levegőt keringtet a helységben, kisebb készülékek esetén 300-500m3/h nagyobb rendszerek esetén több ezer m3/h levegőt forgat a készülék. Ez azt jelenti, hogy egy normál split klíma naponta akár 50-60 x is átforgatja magán az egész helység levegőjét. Ez gyakorlatilag egy pórszívó teljesítményével ér fel, de a beltéri egységbe beépített szűrő csak a nagyobb pórszemcsék megszűrésére képes. A finomabb mikro porokat a szűrőbetét nem tudja megfogni ezek a beltéri egységbe jutva lerakódnak a készülék belsejében. A hőcserélőre tapadó pór egy részét a lecsurgó kondenzvíz lemossa, de a hatalmas hőcserélő felületen folyamatosan rakódik le, rontja annak hatásfokát és penészek gombák kialakulásának melegágyává válik. A lecsorgó kondenzvíz némi mennyiségű port, lemos a hőcserélőről, de ennek nagy része a kondenzvíz tálcában és csőben egy nyálkás réteget képez. Ez a nyákos porkeverék, kikapcsolás után folyamatosan beleszárad a kondenz tálcába és az elvezető csövekbe.
Abban az esetben, ha a beltéri egység nincs rendszeresen kitisztítva, akkor a benne lerakodó por és egyéb lerakódás folyamatosan vastagszik, ennek eredményeképpen penész és gombatelepek alakulhatnak ki a beltéri egységben. A készülék ezt a kellemetlen levegőt fogja a helységben folyamatosan keringtetni, ami nem csak, hogy kellemetlenül büdös, de irritáló hatású és komolyabb felső légúti megbetegedéseket is tud okozni.
Beltéri egységek és kondenzvíz elvezető csövek tisztítására sokféle klímatisztító aeroszol kapható. Más savas, lúgos irritáló tisztítószerek egészség károsodást és akár a légkondicionáló berendezésekben meghibásodást is okozhatják.
Szükséges-e karbantartani a klímaberendezést abban az esetben, ha huzamosabb ideig nincs használva?
Sajnos abban az esetben, ha a készülék nincs használva, akkor is porosodik, takarítani is kell egy olyan helységet, amit csak ritkán használunk a por akkor is száll és lerakódik. De nem ez a legnagyobb probléma. Abban az esetben, ha egy készüléket nem használunk, szívesen használják a rovarok, egyéb élősködök. Mind a beltéri és mind a kültéri egységben előszeretettel telepednek meg a pókok, poloskák, legyek és egyéb rovarok ezeket kilószámra szedik ki a kollégák a nem használt klímaberendezésekből. Találkoztunk már döglött egerekkel is a beltériben. A kültéri egységbe pedig a darazsak előszeretettel fészkelnek be. A kondenzvíz kifolyó csőbe előszeretettel fészkelnek bele rovarok, amik megakadályozzák a kondenzvíz szabad kifolyását és ez a beltéri egység gyakori folyását eredményezi.
A rovarok nem csak azért problémásak mert büdösek, de az elektromos panelon apró zárlatokat képesek okozni, ami a készüléket tönkre teheti. Ha egy készüléket hosszú ideig nem használunk, attól még a hűtőközeg elszivároghat, ezért bekapcsolás előtt ajánlatos átnézetni egy szerelővel, ha el akarjuk kerülni a nagyobb javításokat.
Klímakarbantartás árak
Egy klímaberendezés karbantartásának az ára függ a rendszerességtől. Abban az esetben, ha a készülék újonnan lett felszerelve és a karbantartás folyamatosan el van végezve, akkor maximum 15 ezer forintból megúszható. Abban az esetben, ha a készülék régóta nem volt karbantartva és erősen szennyezett, akkor a klíma karbantartás ára 20-30 ezer forint is lehet.
Természetesen lehet a piacon ettől eltérő klíma tisztítás árakat találni, de óvva intek mindenkit azoktól a karbantartóktól, akik csak sprayvel befújják a készüléket és még számlát sem adnak. Egy karbantartás esetén a minimum a számla, amivel egy esetleges meghibásodás esetén lehet igazolni az elvégzett karbantartást. Az sem ártana, ha a számla mellé lenne csatolva egy jegyzőkönyv, néhány gyártó a garancia jegyben írja elő a karbantartás igazolását.
A klímaberendezés meghibásodása esetén az első dolog, amit a készülék számlája és garancia jegy mellé kér a gyártó az elvégzett karbantartások igazolása, ez csak számlával lehetséges.
Miért szükséges a számla?
Szakszervizként gyakran találkozunk olyan esettel, hogy a készülék meghibásodása esetén a karbantartását, semmilyen módon nem tudja igazolni az ügyfél. Ez főként akkor okoz problémát mikor a kedves klímaszerelő, aki eladta a készüléket nem tudja, vagy nem akarja azt megjavítani. Természetesen a klíma karbantartást évenként megcsinálta, de számlát elfelejtett adni. Mivel a mester a javításhoz már nem ért ezért javasolja az ügyfélnek ,hogy hívja a márkaszervizt. Ebben az esetben a szervizes kollégák első kérdése kitől vette a készüléket? Hol van a számla és a garancia jegy, valamint az előírt karbantartást igazoló dokumentumok. Ezek hiányában hiába van akár 5-10 év garancia a készülékre, ha a szükséges klímakarbantartásokat nem lehet számlával igazolni, akkor sajnos meg kell fizetni a javítási és alkatrész költségeket is.
Klíma karbantartási szerződés
A fentiek elkerülése érdekében ajánlatos karbantartási szerződést kötni azzal a céggel, akitől a klímaberendezés származik. Ez azért jó, mert az évenkénti karbantartást a cég rendszeresen ütemezetten elvégzi és nyilatkozik, hogy vállalja a garanciális időszak alatt a készülék szakszerű javítását is.
Mikor érdemes a klímakarbantartást megrendelni?
Az első meleg napok beköszöntével ugrásszerűen növekszik a klímaszerelő karbantartó vállalkozások leterheltsége, ami rövid idő alatt sok esetben kezelhetetlen méreteket ölt. A várakozási idő rendkívüli esetben, akár több hetes vagy hónapos sorban állást is jelenthet. Ilyenkor mindenkinek hirtelen eszébe jut, hogy klímát kellene venni, mert már tavaly sem vállalta senki a szerelést. És ilyenkor kapcsolja be először a klímát minden tulajdonos, szinte ugyanazon a napon, és különböző problémákat tapasztalnak.
Mik lehetnek a problémák karbantartás elmulasztása esetén?
- csöpög a klíma
- büdös a klíma
- zajos a klíma
- nem hűt a klíma
- jegesedik a klíma
- nem indul a klíma
- leveri a biztosítékot a klíma
A fent említett problémák százaival érkeznek hozzánk a megrendelők és sokszor már a telefon is kiakad a rengeteg bejövő hívástól. Ezért érdemes a karbantartás megrendelését késő ősszel, télen, vagy kora tavasszal megrendelni, mert aki áprilisig vár az már valószínű elkésett. Sok cég tavasztól őszig nem is vállal karbantartást, vagy csak emelt, akár 3 szoros áron!
Klíma gáztöltés
Gyakori kérdés, hogy a gáztöltés benne van-e a karbantartás árában?
Ez abban az esetben benne van, ha cégünk szerelte a készüléket és ha esetleg valamilyen műszaki probléma miatt elszivárog a hűtőközeg, akkor természetesen kijavítjuk a hibát és garanciában pótoljuk a hűtőközeget. Ilyen probléma viszont igen ritkán fordul elő.
Egy klímaberendezésből, ha szakszerűen van szerelve, nem mehet el a hűtőközeg. Persze hosszú idő alatt előfordul, hogy csekély mennyiség elszivárog ez jelenthet némi teljesítmény esést a készüléknél ezt természetesen pótolni kell.
Abban az esetben, ha a készülékből rövid idő alatt elszökik a gáz, felszerelés után néhány nap vagy egyik nap még hűtött a másik nap nem akkor lehet arra gyanakodni, hogy a rendszer kilyukadt. Szivárgó klímát viszont tilos után tölteni mivel az rövid időn belül elereszti újból a hűtőközeget. Ilyen esetben mindig szivárgás keresést, nyomáspróbát kell végezni és ki kell javítani a hibát. Egy ilyen beavatkozás igen költséges lehet, ha esetleg olyan helyen lyukas, amit nem lehet javítani akkor alkatrészt is kell cserélni. Komolyabb esetben akár 100.000.- Ft feletti javítási költséggel is lehet számolni.
A klíma gáztöltés ára önmagában is költséges beavatkozás. Mivel az egyes hűtőközegek ára az utóbbi időben akár 4-5 szeresére is emelkedett ezért csak a gáz 25-30 ezer forint/kg. Ehhez jön még a kiszállási javítási költség, ami szerencsés esetben néhány tízezer forint, de rossz esetben, ahogy fent említettem akár százezer forint feletti összeggel is lehet kalkulálni.
Ezért fontos a klímakarbantartás, mert az esetleges szivárgás időben észre lehet venni, és ha garanciális a készülék és a karbantartások rendszeresen igazoltan el vannak végezve, akkor a klímagáz töltés költségét a gyártó fizeti.